Як в 1914 році уявляли собі Москву через 300 років?

У 1914 році на замовлення кондитерської фабрики “Ейнем” був випущений цикл поштових листівок, на яких невідомий художник зображував, як, за його уявленнями, виглядатиме Москва в XXII і XXIII століттях. Приводимо ці чудові картки з авторськими підписами до них. До речі, фантазували так само у той час і на заході.

Центральний вокзал

Зима така ж, як і при нас 200 років тому. Сніг такий же білий і холодний. Центральний Вокзал Земних і Повітряних Шляхів Сполучення. Десятки тисяч приїжджаючих і від’їжджаючих, усе йде надзвичайно швидко, планомірно і зручно. До послуг пасажирів – земля і повітря. Охочі можуть рухатися з швидкістю телеграм.

Москворецький міст

Кремль так само прикрашає древню Білокам’яну і із золотими куполами представляє феєричне видовище. Тут же біля Москворецького моста ми бачимо нові величезні будівлі торговельних підприємств, трестів, товариств, синдикатів і т. д. На тлі неба струнко ковзають вагони підвісної повітряної дороги.

Лубянська площа

Ясний вечір. Лубянська площа. Синяву неба креслять чіткі лінії аеропланів, дирижаблів і вагонів повітряної дороги. З-під мостової площі вилітають довгі вагони Московського Метрополітену, про який при нас в 1914-му році тільки говорили. По мосту над Метрополітеном ми бачимо стрункий загін доблесного російського війська, що зберегло свою форму ще з наших часів. У синьому повітрі ми помічаємо товарний дирижабль Ейнем, що літає в Тулу із запасом шоколаду для роздрібних магазинів.

Ріка Москва

Жваві, шумні береги великої судноплавної Москви-річки. По прозорих глибоких хвилях широкого торговельного порту мчать величезні транспортні і торговельні крейсери і багатоповерхові пасажирські пароплави. Увесь флот світу – виключно торговельний. Військовий скасований після мирного договору в Гаазі. У шумній гавані видно різнохарактерні костюми усіх народів земного шарa, бо Москва-річка зробилася світовим торговельним портом.

Петрівський парк

Ми переносимося подумки в Петрівський парк. Алеї розширені до невпізнання. Древній Петрівський палац реставрується, і в нім зосереджений Музей Петрівської епохи. Всюди б’ють, виблискуючи, чудові фонтани. Позбавлений мікробів і пилу, абсолютно чисте повітря прорезывают дирижаблі і аероплани. Натовпи людей в яскравих костюмах XXIII століття насолоджуються чудовою природою на тому ж місці, де, бувало, гуляли ми, пра-пра-прадіди.

Червона площа

Червона площа. Шум крил, дзвін трамваїв, ріжки велосипедистів, сирени автомобілів, тріск моторів, крики публіки. Мінін і Пожарський. Тіні дирижаблів. У центрі – поліцейський з шаблею. Боязкі пішоходи рятуються на лобному місці. Так буде років через 200.

Петербурзьке шосе

Красива ясна зима 2259-го року. Куточок “старої” Москви, що веселиться, древній “Яр” як і раніше служить місцем широких веселощів москвичів, як було і при нас 300 з гаком років тому. Для зручності і приємності повідомлення Санкт-петербурзьке шосе цілком перетворене на кристально-крижане дзеркало, по якому летять, ковзаючи, витончені аеросани. Тут же на маленьких аеросанчатах шмигають продавці гарячих аеросаєк. І в XXIII столітті Москва вірна своїм звичаям.

Театральна площа

Театральна площа. Темп життя посилився в сто разів. Усюди блискавичний рух колісних, крилатих, пропелерних і інших апаратів. Що існував ще в 1846 році Торговий дім Мюр і Мерліз нині розрісся до нечуваних розмірів, причому головні відділи його сполучені з повітряними залізницями. З-під бруківки вилітають численні мотори. Десь вдалині пожежа. Ми бачимо автомобільну пожежну команду, яка через мить припинить лихо. На пожежу ж поспішають біплани, моноплани і безліч повітряних прольоток.

mirfactov.com

Comments are closed.

Українська рейтингова система